info@sanasport.pl Odpowiemy w ciągu 24 godzin

Buty, buty, buty - które teraz pasują?

30. 05. 2023
Buty do biegania, buty outdoorowe i do chodzenia boso oraz sandały. Wszystko to możesz dostać tutaj, przyjrzyjmy się razem najważniejszym cechom tych typów butów.
Buty, buty, buty - które teraz pasują?

Jeśli nie chodzisz boso, musisz od czasu do czasu rozejrzeć się za nowymi butami. Oto kilka podstawowych wskazówek i porad dotyczących tego, na co zwrócić uwagę przy wyborze nowych butów.Buty do biegania

Właściwa amortyzacja i odpowiednia konstrukcja buta ochronią Twoje stawy i pozwolą Ci uprawiać sport bez bólu nawet w podeszłym wieku. Wysoce oddychający materiał cholewki zapobiega przegrzaniu stóp, a tym samym zapobiega poceniu się i otarciom. Buty, w których chcesz biegać, powinny być o 1-1,5 cm dłuższe niż długość Twojej stopy.

beh

Szosa czy szlak? Co dalej?

Podstawowy podział butów to buty szosowe/trailowe i treningowe/trailowe/wyścigowe. Buty szosowe mają zwykle większą amortyzację niż buty trailowe. Po pierwsze, chroni to stawy przed uderzeniami o twarde nawierzchnie, a po drugie, w przypadku butów trailowych, im większa amortyzacja, tym mniejsza responsywność (tj. zdolność do wyczuwania nierówności nawierzchni).

Buty trailowe mają również inny materiał podeszwy niż buty szosowe, który jest przystosowany do lepszej przyczepności na miękkich nawierzchniach (w przeciwieństwie do butów szosowych skupiają się na długoterminowej trwałości materiału, który jest stale w kontakcie z betonem lub asfaltem.

Buty treningowe mają zazwyczaj bardziej miękką konstrukcję niż buty wyścigowe. W przypadku butów treningowych oznacza to większy komfort, podczas gdy w przypadku butów wyścigowych sztywniejsza konstrukcja skutkuje szybszą reakcją i wyższym odbiciem. Pośrodku znajdują się buty do tempa, które łączą w sobie zarówno amortyzację, jak i dynamikę. Buty Tempo nadają się do krótszych i szybszych sesji treningowych, nie są używane do nabijania kilometrów treningowych.

BUTY DO BIEGANIA

Buty outdoorowe i turystyczne

Mocny krok i podeszwa przystosowana do bezpiecznego poruszania się nawet po śliskich, mokrych nawierzchniach. Ten rodzaj butów charakteryzuje się sztywniejszą podeszwą, która eliminuje wszystkie ostre kamienie i patyki na drodze. Chroni to stopy i pozwala zawsze bez problemu dotrzeć do celu.

outdoor

Niskie/wysokie, A/B/C

Wybrać buty niskie czy wysokie? Głównie zależy to od tego, gdzie będziesz w nich chodzić. W niskich butach można pokonywać wzniesienia za wzniesieniami, ale w przypadku skalistego terenu przydaje się wzmocnienie kostki zapewniane przez wyższą konstrukcję butów outdoorowych. Jeśli jesteś przyzwyczajony do stałej kostki, na spacer po lesie śmiało zakładaj wysokie - przynajmniej nie pobrudzisz sobie spodni.

Bardziej szczegółowe podziały są oznaczone literami A, A/B, B, B/C i C, przy czym A są odpowiednie do chodzenia po leśnych ścieżkach. A/B są bardziej odpowiednie na węższe ścieżki, z mocniejszą cholewką, która może wytrzymać pewne tarcie na wszechobecnych korzeniach i niektórych kamieniach. B są lepsze na szlaki turystyczne, mają twardszą podeszwę i lepiej chronią stopę. Te trzy kategorie są generalnie odpowiednie do mniej wymagających wędrówek (mniej wymagających warunków).

B/C to głównie buty wyższe lub wysokie. Mają mocniejsze dopasowanie palców i pięty oraz gumową opaskę wokół obwodu. Noś je na górskich szlakach, gdy będziesz korzystać z solidnej konstrukcji, wysokiego wsparcia i ochrony stóp przed skałami.

C to zatem buty stworzone do alpejskich wędrówek i letnich wspinaczek górskich. Są wysokie i wytrzymałe, aby były jak najbardziej użyteczne podczas trudnych przejść w trudnych warunkach. Nacisk kładziony jest na trwałe cholewki wykonane ze skóry, membrany lub tworzyw sztucznych. Sztywna konstrukcja jest zwykle przystosowana do łatwego mocowania raków półautomatycznych. Uwaga, ta kategoria nie nadaje się do codziennych wędrówek i krótszych płaskich szlaków, to naprawdę buty na ekstremalne warunki!

OBUWIE OUTDOOROVE
Buty dla bosych stóp

Naturalny bieżnik i rozwój wszystkich 19 mięśni stopy - to właśnie czeka na Ciebie w butach bosych. Nadaje się do codziennych sprawunków w mieście i spokojnego wiosłowania na łonie natury. Do butów bosych trzeba się trochę przyzwyczaić, ale gdy już to zrobisz, poczujesz się trochę ciasno w tradycyjnych butach.

barefoot

Szeroki wybór szerokich nosków

Jelikož se zaměřujeme na zdravý pohyb, nemůžou u nás chybět barefootové boty. Máme tu pořádný výběr, kde najdete vše od otevřených páskových bot přes designové baleríny a módní tenisky až po outdoorovou a běžeckou barefootovou obuv. Každý model poskytuje chodidlu volnost a napomáhá rozvíjet správné držení klenby i celkový pohyb nohou.

OBUWIE BAREFOOT

Sandały

Otwarte buty = wolny umysł. Powiew wiatru między palcami = świeży krok. Sandały są po prostu błogie. Oprócz klasycznych miejskich butów z paskami, istnieją również sandały z impregnacją zewnętrzną, które zapewniają stopom odpowiednią wentylację i ochronę nawet podczas wędrówek po bezdrożach.

sandály

Do czego służą sandały?

Latem nasze stopy pocą się znacznie bardziej. Dlatego warto zapewnić im wolność Otwarte obuwie sprzyja też lepszej termoregulacji ciała, co jest podwójnie przydatne teraz, w cieplejszych temperaturach.

Sandały, jeśli nie są głównym obuwiem, są dobrym obuwiem zapasowym na każdą wędrówkę. Po męczącym dniu stopy uwielbiają spędzać wieczór w dobrze wentylowanym obuwiu. Odpoczną wtedy, a następnego dnia będą w pełni sił.

SANDAŁY I KLAPKI