Światło czerwone i podczerwone w życiu i sporcie
20. 09. 2023
Istnieje wiele sposobów na krótkotrwałe zwiększenie energii. Istnieje jednak również rozwiązanie zapewniające długoterminowy zastrzyk energii zarówno w pracy, jak i w życiu sportowym. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest teraz poprawienie nie tylko energii, ale także ogólnego funkcjonowania organizmu.
Tak się składa, że aby poprawić sytuację, wystarczy spojrzeć na historię, kiedy ludzie nie spędzali większości czasu w biurach, ale na świeżym powietrzu. Chociaż dziś nie jest możliwe przebywanie w świetle dziennym przez cały dzień, dzięki nowoczesnej technologii możemy cieszyć się zdrowym światłem nawet tam, gdzie słońce nie dociera przez cały dzień.
Promieniowanie podczerwone uderza w nasze ciała przez cały czas, gdy jesteśmy na słońcu (nawet gdy niebo jest zachmurzone). Największa ilość odpowiedniego promieniowania występuje o wschodzie i zachodzie słońca.
Mówimy o promieniowaniu czerwonym (w skrócie RED) i podczerwonym (w skrócie NIR lub IR-A). Uwaga, nie należy mylić go ze średnią podczerwienią IR-B i daleką podczerwienią IR-C - ta ostatnia jest używana w saunach na podczerwień.
Zalety światła RED i NIR w sporcie
Jedną z największych korzyści dla sportowców jest z pewnością zwiększona wydajność sesji treningowych. Dzięki swoim właściwościom zmniejsza również ryzyko kontuzji. Ciało po prostu wytrzymuje więcej niż kiedykolwiek. Jeśli kontuzja już wystąpiła, światło to pomoże szybciej się zagoić. Co więcej, zagojona część będzie bardziej wytrzymała niż w przypadku, gdyby leczenie światłem nie miało miejsca.
Światło podczerwone i czerwone promuje produkcję kolagenu. Skutkuje to zdrowszą strukturą mięśniowo-szkieletową. Stawy będą lepiej funkcjonować, będą mniej boleć i uniknie się możliwości urazów zmęczeniowych. Ponadto, w połączeniu ze zmniejszeniem stanu zapalnego, zmniejsza się ryzyko zapalenia stawów i innych chorób układu mięśniowo-szkieletowego.
Nie mniej ważna jest także większa odporność na choroby cywilizacyjne, cellulit, suchą i popękaną skórę oraz powstawanie trądziku.
5 głównych powodów
Jaki dokładnie jest cel światła CZERWONEGO i promieniowania NIR dla naszych ciał?
- Więcej energii w ciągu dnia
Większość z nas spędza znacznie mniej czasu na słońcu niż jest to korzystne dla naszego organizmu. Powoduje to utratę energii i może prowadzić do chronicznego zmęczenia i bólu. Jeśli rano wystawisz swoje ciało na intensywne promieniowanie NIR, komórki zostaną pobudzone aż do poziomu mitochondriów. Zwiększa to ich wydajność i zdrowie poprzez zwiększoną produkcję adenozynotrójfosforanu (znanego również jako energia komórkowa).
- Lepsza regeneracja skóry
Nasza skóra odzwierciedla stan naszego ciała. Niezdrowy tryb życia i spożywanie szkodliwych pokarmów może skutkować częstym występowaniem trądziku, powstawaniem wyprysków, a nawet prowadzić do autoimmunologicznych chorób skóry. Czerwone światło promuje produkcję kolagenu, który utrzymuje skórę w dobrej kondycji (synteza kolagenu odbywa się dzięki odpowiednim warunkom świetlnym).
- Mniej depresji i stanów lękowych
Dlaczego depresja i stany lękowe mają tendencję do nasilania się wraz ze zmianą pory roku? Ze względu na zmianę biorytmu. Mniej światła słonecznego oznacza mniej energii, niezrównoważoną psychikę i gorszy nastrój. Lęk i depresja mogą wynikać również z innych przyczyn fizjologicznych (na przykład niewłaściwego przepływu krwi w korze czołowej mózgu). Promieniowanie podczerwone pomaga między innymi w prawidłowym krążeniu krwi, co równoważy niestabilność i eliminuje przyczyny stanów depresyjnych i lękowych.
- Lepsze funkcjonowanie tarczycy
Ekspozycja na promieniowanie bliskiej podczerwieni pomaga korygować autoimmunologiczne zaburzenia tarczycy (np. chorobę Hashimoto). Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy zmniejsza jej nadmierną reakcję w stosunku do narządów i tkanek, przyczyniając się tym samym do harmonijnej współpracy całego organizmu. Nie pozwól, by ciągłe zażywanie tabletek skomplikowało Ci życie, jest na to inny sposób!
- Niski stan zapalny w organizmie
Przewlekły stan zapalny jest prekursorem zarówno chorób cywilizacyjnych, jak i autoimmunologicznych. Przyczyniają się do tego stres, dieta niskiej jakości, mała ilość snu, częste zmęczenie, itp. Dla sportowców z pewnością ważną informacją jest to, że nadmiernie zmęczone mięśnie również zaliczane są do stanów zapalnych. Dzięki promieniowaniu podczerwonemu o odpowiedniej długości fali regeneracja mięśni będzie znacznie szybsza.
Inne korzyści: ostrzejszy wzrok, lepsze funkcje umysłowe i poznawcze, długowieczność i witalność, zdrowsza skóra, paznokcie i gęstsze włosy, prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, szybsza regeneracja i lepsze wyniki sportowe, zdrowszy układ mięśniowo-szkieletowy, lepsza jakość snu, ...
Dwa rodzaje promieniowania
Pierwszy rodzaj to promieniowanie widzialne (można je rozpoznać po czerwonym kolorze). Jest ono absorbowane przez skórę, gdzie wywołuje efekt podobny do światła słonecznego. Pierwszy rodzaj pomaga uczynić skórę zdrowszą i gładszą, nadając jej bardziej młodzieńczy wygląd.
Drugi rodzaj (znacznie ważniejszy) to samo światło podczerwone (niewidoczne gołym okiem). Wnika ono głębiej w ciało, gdzie ma pozytywny wpływ na wszystko wokół. Dzięki temu organizm pracuje wydajniej, co przekłada się na więcej energii, lepsze spalanie, efektywniejsze treningi sportowe i wiele więcej.
Tradycyjne lampy infradźwiękowe emitują minimalny procent długości fal, które wpływają na mitochondria. Zwykle są one ustawione na ogólne promieniowanie, które generuje głównie wartość cieplną.
Odkrycie i rozwój
Podobnie jak wiele dzisiejszych osiągnięć technologicznych, czerwone światło zaczęło się od projektów kosmicznych. NASA zajmowała się nim w związku z uprawą roślin bezpośrednio na stacjach kosmicznych. Ponieważ same żarówki LED nie wydzielają prawie żadnej energii cieplnej, rośliny nie są narażone na wysuszenie lub spalenie kwiatów, liści i owoców.
Z czasem okazało się, że naukowcy, którzy byli często wystawieni na działanie czerwonego światła, leczyli większość ran i urazów znacznie szybciej niż pozostali uczestnicy projektu. W związku z tym rozpoczęto bezpośrednie testy mające na celu potwierdzenie pozytywnego wpływu typowych długości fal promieniowania na regenerację po udarze cieplnym i gojenie się wszelkiego rodzaju urazów. Wykazano również możliwość zapobiegania urazom, na przykład podczas uprawiania sportu.
Podsumowanie
- Promieniowanie RED i NIR symuluje te same długości fal, co promieniowanie słoneczne. Możemy je wykorzystać do zastąpienia światła słonecznego dla ciała.
- Klasyczna lampa na podczerwień działa na ogólnej częstotliwości. Ważne jest, aby używać określonych wartości, które mają najbardziej pozytywne znaczenie dla organizmu.
- Podczerwień jest powierzchowną korą, promieniowanie podczerwone i czerwone przez lampy/panele jest głęboką terapią (działa na mitochondria).
- Promieniowanie RED i NIR wykorzystuje każdą część naszego ciała. Nasze komórki mogą być bardziej wydajne dzięki temu światłu.
- W mitochondriach zachodzą niezliczone reakcje biochemiczne, które poprzez oddychanie komórkowe wytwarzają energię dla innych procesów komórkowych.
- W sporcie promieniowanie NIR i RED pomaga w szybszej regeneracji, zwiększonej energii, bardziej wytrzymałych mięśniach i wielu innych. Światło to zmniejsza również stan zapalny w organizmie, co skutkuje mniejszą podatnością na choroby i urazy zmęczeniowe.